Nowa generacja popularnego Carbona od Lenovo, to bardziej ewolucja, niż rewolucja. O ile przeprojektowano całkiem sporo, to finalnie użytkownik nie zauważy tego na pierwszy rzut oka. Zmieniły się głównie podzespoły, oraz rodzaje dostępnych matryc. Komputer trafi do sprzedaży w czerwcu 2019. Cena Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 nie jest jeszcze znana, jednak według zagranicznych mediów z branży elektronicznej, najtańsza wersja powinna kosztować ok. $1700 w USA (w Europie, ze względu na podatki, cena ta może być nieco wyższa).
Unikatowy design
Nowa generacja dostępna będzie jedynie w czarnej kolorystyce. Charakterystyczna, bardzo ciemna, matowa obudowa ma być odporna na zarysowania. Klapa, będzie dostępna w wersji gładkiej, lub imitującej włókno węglowe. Zmienił się nieco układ złącz, oraz przeniesione zostały głośniki. Subwoofery znajdować się będą nad klawiaturą, która teraz będzie nieco szersza od poprzedniczki. Na pierwszy rzut oka widać, do jakiej serir należy Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7, jednak nie design mocno przypomina poprzednią generację (więcej tutaj) .
Moc i lekkość
W najlżejszej konfiguracji, laptop ważyć będzie 1.1 kg. To naprawdę niewiele, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mamy tutaj matrycę 14″, dwa porty Thunderbolt 3, oraz procesory z serii Intel Whiskey Lake, który słyną ze sporych wymagań dotyczących chłodzenia. Najbardziej charakterystyczną cechą Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 jest jednak 16 GB szybkiej pamięci RAM (w tańszej wersji, może to być 8 GB) oraz dyski SSD PCIe o pojemności do 2 TB. Jeszcze nie tak dawno, sporym zaskoczeniem było zamieszczenie dysków SSD o pojemności 256 GB, dziś, najmniejsze oferowane pamięci masowe w laptopie od Lenovo, mają 512 GB. W najcięższej (co nie oznacza najdroższej) konfiguracji, laptop będzie ważyć 1.4 kg. Jeżeli uwzględnimy jakie parametry i wagę oferuje konkurencja, to liczby te robią wrażenie.
Producent posłuchał konsumentów i postawił na większy wybór matryc. W nowej generacji, będzie można wybrać jedną spośród 5 opcji:
- Full HD IPS (400 cd/m²)
- Full HD IPS ePrivacy (400 cd/m²)
- dotykowy Full HD IPS (300 cd/m²) – najcięższy w całej gamie
- WQHD IPS (300 cd/m²)
- 10-bitowy UHD IPS (500 cd/m²)
Każda z nich, ma swoje wady i zalety, jednak najczęściej wybierana będzie prawdopodobnie wersja z ekranem dotykowym.