Przekątna ekranu jest parametrem określającym rozmiary wyświetlacza laptopa

Przekątna ekranu jest parametrem określającym rozmiary wyświetlacza laptopa. Podawana jest w calach – każda tego typu jednostka odpowiada długości 2,54 cm. Im jest ona wyższa, tym większy jest ekran, a sam komputer również ulega powiększeniu. Od przekątnej zależy zatem komfort naszej pracy, a także mobilność urządzenia. Z tego powodu tak istotne jest, aby znać dokładne przeznaczenie wybieranego przez nas modelu i właściwie dobrać wielkość ekranu.

Przekątna ekranu a mobilność

Przekątna ekranu jest parametrem określającym rozmiary wyświetlacza laptopaOd przekątnej ekranu zależy przede wszystkim wielkość komputera przenośnego, a co za tym idzie stopień jego mobilności. Najprościej mówiąc, chodzi o to, czy będzie on łatwy do przenoszenia w różne miejsca, na przykład w trakcie podróży biznesowej. Klasyczne laptopy to modele 14 calowe, które stanowią idealny kompromis między wielkością ekranu oraz mobilnością. Są one z jednej strony wystarczająco duże, aby komfortowo pracować na nich wiele godzin, z drugiej zaś posiadają stosunkowo niewielkie wymiary i ważą tyle, że bez większego problemu można je spakować do torby albo plecaka i przenosić nawet w odległe miejsca. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest nowoczesny ultrabook Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 (więcej informacji tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k4338,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-x-thinkpad-x1-carbon-thinkpad-x1-carbon-7.html).

Przekątna ekranu a sposób korzystania z laptopa

Dla każdego człowieka kupującego nowy komputer przenośny podstawowe pytanie musi brzmieć: jakie będzie główne przeznaczenie tego sprzętu? To właśnie od tego czynnika powinno zależeć, jaki konkretnie rozmiar ekranu wybierzemy. Jeżeli zatem szukamy urządzenia przede wszystkim do prac biurowych i ewentualnie rozrywki domowej w postaci korzystania z multimediów (np. oglądania filmów lub słuchania muzyki) czy grania w gry, wówczas najbardziej sensownym rozwiązaniem będzie zakup notebooka o większej przekątnej, np. 15,6 lub 17,3 cala. Z kolei w sytuacji, gdy jesteśmy zabiegani i często podróżujemy, np. w celach biznesowych lub rekreacyjnych, powinniśmy raczej zdecydować się na mniejszy model – 14, 13 lub nawet 11 cali. Dobrym pomysłem będzie wtedy ultrabook, taki jak choćby Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7.

Przekątna ekranu a sposób przenoszenia sprzętu

Z wyborem wielkości laptopa ma także związek rozmiar torby lub plecaka, w którym chcemy go przenosić. Producenci tego rodzaju akcesoriów często bowiem tworzą swoje produkty w rozmiarach odpowiadających najpopularniejszym dostępnym na rynku urządzeniom – zazwyczaj 14 i 15, a rzadziej 17 calowym.

 

Obraz z blog.lenovo.com